Znajdziesz...

Projekty i programy

Internetowy Teatr TVP

ROK SZKOLNY 2016/2017

17.10.2017r.- "KSIĘGA DŻUNGLI"

"Księga dżungli"- przedstawienie, które obejrzała klasa Vb 17 października br. Spektakl przygotował Teatr Arlekin w Łodzi we współpracy z Mistrzem Lalkarzem Teatru Narodowego Islandii- Berndem Ogrodnikiem. W spektaklu brał udział cały zespół teatru, a na jego potrzeby skonstruowane zostały unikalne- rzeźbione, bardzo skomplikowane, nigdy przedtem nie stosowane w takiej postaci lalki, jak również specjalne obrotowe sceny.

 

ROK SZKOLNY 2015/2016

* 8 października 2015r.- przedstawienie "Świat Garmanna" z Teatru BAJ w Warszawie.

Spektakl przedstawia świat widziany oczami chłopca o imieniu Garmann – jego niepokoje i radości, przyjaźnie i antypatie. Hole, a za nim twórcy spektaklu, próbują dowieść, że trudne pytania o lęk, przemijanie, o przyjaźń i miłość nie są zarezerwowane tylko dla dorosłych. Poznajemy Garmanna w ostatni dzień wakacji, kiedy zbliża się chwila, w której po raz pierwszy pójdzie do szkoły, czyli w momencie przełomowym, gdy kończy się beztroskie dzieciństwo, a zaczyna wychodzenie w świat-poza-domem. Garmannowe widzenie świata zmienia się, w miarę jak chłopiec dorasta i poszerza się krąg jego doświadczeń.

Celem, jaki sobie postawili twórcy spektaklu, jest stworzenie płaszczyzny porozumienia poza i ponad słowami między sceną a widownią. Przyznają wyższość obrazowi nad słowem. Szukają wspólnoty doświadczeń między przeżyciami scenicznego bohatera a przeżyciami widzów - jego rówieśników. Spektakl jest próbą „rozmowy” z widzem, zachęcenia go do stawiania ważnych, trudnych pytań i szukania na nie odpowiedzi. Dialog ze światem, oswajanie poprzez poznawanie, pomaga uwalniać się od lęków oraz barier, jakie w nas rosną w zetknięciu z rzeczywistością.

Spektakl twający 70 minut robejrzeli uczniowie klasy IVb.

* 23 września 2015r.- spektakl "O krasnoludkach i sierotce Marysi" gorzowskiego Teatru im. Juliusza Osterwy obejrzała klasa IVa. Przedstawienie trwało 120 minut ( z piętnastominutową przerwą). Na podstawie baśni Marii Konopnickiej przedstawienie wyreżyserował Jan Tomaszewicz.

 

10 kwietnia uczniowie klasy IIIb mieli możliwość uczestniczenia na żywo w spektaklu prezentowanym w ramach Internetowego Teatru dla Szkół. Tym razem skorzystaliśmy z oferty Białostockiego Teatru Lalek. Treść przedstawienia przybliżyła zagadnienia inności i wyjątkowości. Każdy z nas jest wyjątkowy, ponieważ jest inny i niepowtarzalny. To jest włąsnie ważne, nadaje sens, a nie powinno być powodem do wyobcowania czy wyśmiewania. Taka była idea spektaklu, który bardzo spodobał się trzecioklasistom.

                                                     

* * *

Telewizja Polska S.A. wspólnie z Białostockim Teatrem Lalek, serdecznie zaprasza do obejrzenia spektaklu "Brak sensu, Aniołek, Żyrafa i Stołek". Prócz zgromadzonej w teatrze widowni, to wyjątkowe przedstawienie, zobaczyć mogą na żywo uczniowie w wielu szkołach w całej Polsce. Jest to możliwe dzięki realizowanemu przez Telewizję Polską projektowi "Internetowy Teatr TVP dla szkół".

Była sobie pewna Żyrafa. Nie różniła się zbytnio od innych Żyraf – jedynym, co ją wyróżniało, był niewyobrażalny, uparty i przyczepiony do niej na stałe pech... Z tego właśnie powodu nikt nie chciał się z nią przyjaźnić – wszyscy bowiem się obawiali, że ów pech może być zaraźliwy. Trzymali się więc od niej z daleka, przez co nasza Żyrafa była bardzo samotna. Aż pewnego dnia zdarzyło się coś zupełnie niezwykłego…

Ciepła, mądra i zabawna opowieść o poszukiwaniu sensu w życiu. Bo przecież każdy ma swój sens, bez względu na to czy jest dorosłym, dzieckiem, czy może Żyrafą. Należy Go tylko odnaleźć, a wtedy już zawsze wszystko będzie pięknie…

Premiera już 10 kwietnia o godz. 10.00.

* * *

 

18 marca br. uczniowie Vb obejrzeli spektakl "Proszę słonia" według tekstów L. J. Kerna transmitowany z Teatru im. J.Ch. Andersena w Lublinie. Przedstawienie było okazją do podziwiania połączenia gry lalkami i aktorów. Bardzo interesująco prezentowała się scenografia, maski, rekwizyty. Ważną rolę odgrywała strona muzyczna podkreślająca wagę poszczególnych wydarzeń. Było to kolejne ciekawe przedsięwzięcie artystyczne, w którym mogliśmy bezpośrednio uczestniczyć.

***

"Plastusiowy pamiętnik" według M. Kownackiej, wystawiony na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy- to kolejny spektakl, który mieli okazję obejrzeć nasi uczniowie w ramach Internetowego Teatru dla Szkół. 6 marca uczniowie klasy IIb zgromadzili się w bibliotece szkolnej, aby wraz z tysiącami innych dzieci obejrzeć na żywo sztukę teatralną dzięki dobrodziejstwom internetu. To szczególnie ważne doświadczenie w przypadku szkół znajdujących się w małych miejscowościach. Jest to okazja do zetknięcia się z prawdziwą sztuką.

***

6 marca planowana jest transmisja spektaklu "Plastusiowy pamiętnik". Tradycyjnie spotkanie teatralne odbędzie się w bibliotece szkolnej. Tym razem widzami będą uczniowie klas młodszych.

* * *

24 lutego uczniowie klasy IV A mieli okazję obejrzeć spektakl Teatru Lalek z Wrocławia pt. "Pacan- historia miłości".

Sztuka PACAN - HISTORIA O MIŁOŚCI Marii Wojtyszko to napisana z dużą wrażliwością i poczuciem humoru opowieść o zwierzętach, które straciły dom. "Mam na imię Pacan i miałem być jamnikiem" - mówi główny bohater, neurotyczny kundel, który kiedyś miał na imię Fryderyk. Pewnego dnia właściciel Pacana znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Zrozpaczony pies postanawia go odszukać, nie jest jednak przyzwyczajony do samotnych wędrówek po mieście i szybko trafia do schroniska. Spotyka tam grono doświadczonych przez los zwierząt o dość ekscentrycznych osobowościach. Jednym z nich jest Księżniczka – piękna i dumna charcica, która, jak sama twierdzi, „nie zadaje się z pospólstwem”. Czy starzejący się kundel z nadwagą może mieć u niej szanse? I czy Pacan ostatecznie wybierze powrót do domu, na ukochaną kanapę, czy też niełatwą miłość do Księżniczki?

         

Było to kolejne przedstawienie, które można było obejrzeć w bibliotece szkolnej, realizujące m.in. projekt "Internetowy Teatr dla Szkół".

 

CELE I ZAŁOŻENIA PROJEKTU:

Internetowy Teatr TVP dla szkół to nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni. Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół położonych daleko od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkutysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Jedną z większych zalet tego pomysłu jest to, że pokazy są bezpłatne dla uczestniczących szkół.

Ważnym aspektem projektu jest wzbogacenie i urozmaicenie szkolnych zajęć, edukacja artystyczna i pobudzanie nawyku korzystania z życia kulturalnego wśród młodych odbiorców. Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają zrealizować te cele szybko i na dużą skalę. 

W 2013 roku pokazanych zostało na żywo 13 najlepszych spektakli teatralnych adresowanych do dzieci i młodzieży z małych miejscowości. Z kodowanego przekazu skorzystało od  3 000 do 6 000 szkół. To oznacza, że projekt objął swym zasięgiem niemal wszystkie polskie szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadgimnazjalne różnego typu, które dysponują  szerokopasmowym internetem. Z teatrem "na żywo" ma szansę spotkać się przynajmniej raz w roku prawie każdy polski uczeń.
 

•    Internetowy Teatr TVP dla szkół to wydarzenie nie tylko dla grona uczniów i nauczycieli.

•    To święto dla wielu małych  lokalnych społeczności, które doceniają okazane im zainteresowanie i nawiązują z pomysłodawcami i organizatorami projektu trwałe emocjonalne więzi.  

•    To wreszcie wyjątkowa chwila dla twórców i artystów, którzy w rozproszonych po całym kraju salkach lekcyjnych czynią teatralną magię, budząc zachwyt i podziw wdzięcznej publiczności.

•    Projekt wpisuje się znakomicie w misję telewizji publicznej a dla potencjalnych Mecenasów stwarza  niepowtarzalną okazję do promowania dobrej marki swojej firmy.

Nasza szkoła już kolejny rok korzysta z oferty Internetowego Teatru TVP. Staramy się, aby przedstawienia mogli obejrzeć uczniowie z różnych klas. Ostatnio obejrzane przedstawienie to "Biegnijcie do szopki, czyli Kolędariusz na Boże Narodzenie i Trzech Króli" z Teatru Lalki i Aktora w Katowicach. Na 28 stycznia - czyli na czas naszych ferii- zaplanowano spektakl "Królowa Śniegu" z Teatru im. J. Osterwy z Gorzowa.

Aktualności

Kontakt

  • ZESPÓŁ SZKOLNO-PRZEDSZKOLNY im. KEN w Bardzie z Filią w Przyłęku
    Polna 1
    57-256 Bardo
    spbardo@interia.pl
  • Sekretariat (+48)074 8171 371
    Fax (+48)074 8171 732

Galeria zdjęć